Укладання тротуарної плитки

Укладання тротуарної плитки (бруківки) - це багатоетапний процес, але починати треба зовсім не з цього. Перш за все треба визначити: форму плитки, варіанти кольору, характер ділянки (парковка, дитячий майданчик, тротуарна доріжка), габарити і спрямованість ділянки, поєднання з навколишнім ландшафтом. Тільки після цього можна приступати до укладання тротуарної плитки (бруківки).

Розмітка ділянки під укладання тротуарної плитки. Розмічається ділянка, знімаються розміри, проводяться необхідні коректування ділянки.

Підготовка основи для укладання тротуарної плитки. Це одна з найважливіших дій в процесі укладання тротуарної плитки. Від якості основи залежить термін служби тротуарної плитки, тому віднестися до підготовки основи треба дуже серйозно. Залишки грунту після підготовки підстави під тротуарну плитку, можна задіювати для ландшафтних робіт.

Тротуарна плитка укладається у відповідності з проектом, в якому повинно передбачатись:

  • - деформаційні шви;
  • - дренажні нахили;
  • - фільтруючий шар.

У випадку відсутності проекту знімається грунт (застаріле покриття) на глибину 200-300 мм для пішохідних тротуарів, 300-400 мм для великих навантажень проїзної частини доріг. Після цього ґрунт ущільнюється. Для пішохідних тротуарів у переважних випадках основою для тротуарної плитки послуговує тришарова щебенево – піщана подушка товщиною 150-200 мм (шар відсіву товщиною 30-50 мм, шар щебеню фракції 5-20 мм товщиною 100-150 мм, шар відсіву 30-50 мм.

Для покриття 1 м2 плитки необхідно:

  • - відсіву – 0,06-0,1 м3";
  • - щебеню – 0,1 – 0,15 м3.

Укладання тротуарної плитки. Кожний шар щебенево-піщаної подушки добре ущільнюється вібротрамбовкою або катком. Тротуарна плитка укладається зі щілинами 2-5 мм, які засипаються сухим піском, зв’язуючи все покриття міцно і надійно. Після цього необхідно плиту ущільнити при допомозі вібратора з гумовою основою або гумового молотка. Щілини, які виникли при цьому між плитами повинні бути повністю засипані піском. При такій укладці вода не збирається на поверхні плитки, а проходить в дренажний шар. Присутність в основі щебеню не дозволяє воді підніматися на поверхню плитки. При цьому тротуарна плитка завжди залишається сухою, що продовжує тривалість її використання.

Укладання тротуарної плитки без щілин (швів) не допускається – при цьому не можливе укладання тротуарної плитки з різними технологічними допусками по розміру, неминучі відколи ребер тротуарної плитки при експлуатації (унаслідок температурних і силових деформацій).

В місцях проїзду вантажного транспорту допускається використання піщано-щебеневої основи. В більш складних умовах (м’які і набухаючі ґрунти, гірські умови тощо) основою слугує збіднілий бетон або піщано-цементна суміш. Яка складається із 100-150 кг цементу на 1 м3 піску. У всіх випадках укладки тротуарної плитки передбачаються нахили для стоку води.


УВАГА!

При укладці тротуарної плитки необхідно виконувати заходи, які запобігають можливості пошкоджень виробів, використовувати гумові молотки.

Щілини між тротуарною плиткою категорично забороняється заповнювати цементно-піщаним розчином.

До ущільнення тротуарної плитки і повного заповнення щілин піском виїжати транспортом на майданчик забороняється.

Дренажні схили повинні бути не менші l=0,01 для відведення води.

Забороняється використовувати тротуарну плитку товщиною до 60 мм не за призначенням для проїзду автомобільного транспорту.

Для збільшення довговічності бетонної тротуарної плитки рекомендується застосовувати засіб для просочення бетону (Impregnat), який захищає тротуарну плитку від води, оливи, жиру та інших забруднень.

Для відновлення кольорового шару рекомендується обробляти поверхню тротуарної плитки через 2 – 3 роки експлуатації полімерним спеціальним засобом BIKOLOR (Біколор).

Очищення покриттів повинне здійснюватися м’якими щітками


Відкладення висолів: так звані висоли в дійсності є вапняним осадком, що може з’являтись на поверхні свіжої тротуарної плитки під впливом природних змін. Оскільки їх появу усунути технічно неможливо, то рекламаціям такі вироби не підлягають. Термін використання такої тротуарної плитки в жодному разі не зменшується, а світлі вапняні осади під впливом погодних умов та стирання зникають самі по собі.

При використанні бетонних виробів та експлуатації готового покриття з них категорично забороняється:

  • - застосовувати агресивні речовини в процесі експлуатації тротуарної плитки (сіль, хімічні сполуки, тощо);
  • - використовувати механічний інструмент (лом, кірка та інші) для прибирання снігового та льодяного покрову з поверхні бетонних виробів, тротуарної плитки;
  • - допускати накопичення надлишкової вологи на поверхні покриття (з метою запобігання процесу деформації готового покриття з бетонних виробів, тротуарної плитки в період низьких температур, тощо);
  • - допускати попадання на верхній шар бетонних виробів, тротуарної плитки різноманітних речовин та сполук, що викликають пошкодження поверхні або зміну кольору бетону (кислота, луг, масло, клейові суміші, бетони та розчини на мінеральній основі, тощо).